بازرس کل امور وزارت کشور و شهرداری‌های سازمان بازرسی کل کشور از تشکیل کارگروهی ویژه با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های متولی به منظور صیانت از حریم شهر تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، محمودرضا مهرورز با اشاره به ورود سازمان بازرسی کل کشور به موضوع صیانت از حریم شهر تهران گفت: در راستای اجرای بخشنامه ریاست عالی سازمان بازرسی کل کشور در خصوص نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین، به منظور پایش مستمر عملکرد دستگاه‌های اجرایی خدمات‌رسان در ایام نوروز به همراه مدیرکل حریم شهر تهران به بازدید از حریم منطقه ۵ و بررسی موضوعات مربوطه پرداختیم.

وی ادامه داد: حریم منطقه ۵ شهرداری تهران، یکی از مهمترین و مرغوب‌ترین مناطق دارای حریم تهران به حساب می‌آید، به همین دلیل به صورت میدانی اقدامات انجام شده توسط شهرداری در صیانت از حریم و برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز را مورد بررسی قرار دادیم.

بازرس کل امور وزارت کشور و شهرداری‌های سازمان بازرسی تصریح کرد: افزایش ساخت و ساز غیرمجاز و تصرف اراضی ملی توسط افراد سودجو به دلیل تعطیلات و کاهش حضور دستگاه‌های اجرایی یکی از مسائلی است که در ایام نوروز حریم شهر را تهدید و آسیب‌ها و مشکلاتی را متوجه شهر تهران می‌کند که سازمان بازرسی کل کشور این موضوع را با جدیت دنبال خواهد کرد.

اقدامات شهرداری تهران در صیانت از حریم مفید و مؤثر بوده است

مهرورز با اشاره به تلاش‌های انجام شده توسط اداره کل حریم شهر تهران در صیانت از حریم و همچنین پیشگیری از وقوع تخلفات در این محدوده، اظهار داشت: تأکید ما در حوزه حریم، ابتدا بر پیشگیری از وقوع تخلف و سپس برخورد جدی و اجرای آرا قانونی تخلفات ساخت و ساز با حضور قوه قضائیه و سایر دستگاه‌های متولی بوده که شهرداری تهران در این زمینه اقدامات مفید و مؤثری انجام داده است.

وی افزود: به دلیل اهمیت موضوع حریم شهر تهران، در آینده نزدیک جلسه‌ای با حضور نمایندگان حوزه‌های مختلف از جمله وزارت کشور، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، منابع طبیعی و … در سازمان بازرسی کل کشور برگزار خواهد شد و با تشکیل کارگروهی تخصصی، موضوع حریم شهر تهران، اقدامات قانونی و آسیب‌های موجود به صورت جدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بازرس کل امور وزارت کشور و شهرداری‌های سازمان بازرسی در خصوص ورود سازمان بازرسی به تخلفات زیر مجموعه‌های وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی در حریم شهر تهران گفت: ریاست معظم قوه قضائیه دستورات و بخشنامه‌هایی را در این زمینه ابلاغ فرمودند و احکام مربوطه نیز صادر شده است، لذا قطعاً مسئله تخلفات سازمان‌ها و بخش‌های مختلف نیز در جلسه مذکور، مطرح و موضوع پیشگیری از وقوع تخلف به صورت ویژه پیگیری خواهد شد.

صیانت از حریم شهر تهران نیازمند همکاری تمام دستگاه و مردم

علیرضا صادقی مدیرکل حریم شهر تهران نیز در جریان این بازدید، با تأکید بر اینکه صیانت از حریم شهر تهران نیازمند همکاری همه جانبه تمامی دستگاه‌های مرتبط با حریم و آحاد مردم است، گفت: ما بسیار مفتخریم که سازمان بازرسی کل کشور به عنوان عالی‌ترین نهاد نظارتی کشور دغدغه حریم شهر تهران را دارد و امیدواریم این بازدیدها و جلسات، آغازی برای توجه بیشتر دستگاه‌های مربوطه، در انجام وظایف و تکالیف قانونی آنها در حفظ، صیانت و آزادسازی حریم شهر تهران باشد.

وی ادامه داد: اگر امروز به صیانت از حریم پایتخت توجه نکنیم، بدون تردید فردا باید برای آزادسازی آن هزینه بیشتری بدهیم.

صادقی ضمن تشکر از همراهی اعضای شورای شهر تهران، اعضا شورای حفظ حقوق بیت المال استان، دادستانی تهران، دادگاه‌های بخش آفتاب و کن، دادسرای ناحیه ۳۷ تهران، دادستانی اسلام شهر، فرمانداری تهران، شورای بخش و شهرستان تهران، شهرداران مناطق ۱۱ گانه دارای حریم و نیروی انتظامی، خواستار توجه بیشتر به حریم شد.