سلیمان زاده با اشاره به روند تصویب نامگذاری روز شهردار در شورای عالی استان‌ها گفت: این روز به یاد شهید باکری اولین شهردار شهید جمهوری اسلامی نامگذاری شد اما تاکنون وارد تقویم رسمی کشور نشده است.

سیزدهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها در دور چهارم در ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ طرحی را تصویب کرد که روز ۲۵ اسفند، سالروز شهادت شهید باکری به عنوان روز شهردار نامگذاری شود. این طرح از سوی ایرج سلیمان‌زاده عضو شورای شهر نقده و نماینده آذربایجان غربی در شورای عالی استان‌ها پیشنهاد شد.

از این رو سراغ  ایرج سلیمان‌زاده که در دوره اخیر یعنی دوره ششم نیز به عنوان عضو شورای شهر نقده و نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استان‌ها انتخاب شده است، رفتیم تا در مورد چند و چون تصویب این طرح بپرسیم.

جناب آقای سلیمان زاده در ابتدا بفرمایید زمینه پیشنهاد این طرح چه بود و چطور شد که به فکر پیشنهاد طرح نامگذاری روز شهردار افتادید؟

ضمن تبریک روز شهردار به تمام شهرداران سراسر کشور، در ابتدا باید به این نکته توجه شود که با وجود اینکه از یک سده پیش شهرداری در ایران وجود داشته و خدمات بسیار زیادی به مردم داشته است اما روزی به نام این نهاد مهم و قشر خدمتگذار وجود نداشت. از سوی دیگر شهید باکری که ارادت ویژه‌ای به او داریم مدتی شهردار شهر زیبای ارومیه بود و به این دلایل گفتیم چه روزی بهتر از سالروز شهادت این شهید بزرگوار برای نامگذاری روز شهردار که اولین شهردار شهید جمهوری اسلامی بود.

روند پیشنهاد، بررسی و تصویب طرح به چه صورت بود؟

طرح «روز شهردار» با قید دو فوریت در سیزدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها در دور چهارم پیشنهاد شد که خوشبختانه با بیشترین آرا تصویب شد. همچنین مقرر شد این طرح برای درج در تقویم جمهوری اسلامی ایران نیز درج شود. هرچند تاکنون این موضوع در تقویم وارد نشده است.

دلیل اصلی وارد نشدن در تقویم چه بود؟ آیا درج نشدن در تقویم به معنی رد شدن طرح است؟

برای اینکه مناسبتی وارد تقویم شود باید در کمیسیون نامگذاری روزهای خاص شورای فرهنگ عمومی کشور به تصویب برسد. متاسفانه با وجود پیگیری‌ها هنوز این اتفاق نیفتاده است. اما در خصوص قانونی بودن نامگذاری این روز باید بگویم که شورای عالی استان‌ها یک نهاد قانون‌گذار است و اختیار تصویب قوانینی در حوزه اختیارات خود را دارد. بنابراین درست است که این روز وارد تقویم رسمی نشده است اما به عنوان مصوبه شورای عالی استان‌ها و ابلاغ صورت گرفته قابلیت استناد و اجرا دارد و شهرداری ها می‌توانند این روز را گرامی بدارند.

پیشنهادی در این زمینه دارید؟

از نظر من باید شورای عالی استان‌ها به عنوان متولی شهرداری‌ها و تصویب کننده این طرح پیگیر ثبت روز شهردار در تقوم رسمی باشد. از سوی دیگر با توجه به اینکه شهرداری ارومیه به عنوان اولین شهرداری و به منظور پاسداشت روز شهردار و گرامیداشت مقام شهید باکری تندیس این شهید بزرگوار را در ورودی ساختمان شهرداری نصب کرده است پیشنهاد می‌کنم شهرداری‌های سراسر کشور این کار را انجام داده و تندیس یا تابلو شهید باکری را در ورودی یا حیاط ساختمان شهرداری به عنوان سمبل خدمت نصب کنند. همچنین می‌توانند به مناسبت این روز برنامه‌هایی را ترتیب بدهند تا ۲۵ اسفند در میان مردم کشور به عنوان روز شهردار شناخته شود.

پیام من به شهرداران سراسر کشور هم این است که شهید باکری را اسوه و الگوی خویش قرار دهند و همانطور که این شهید در راستای فرمایشات امام خمینی (ره) عمل می کرد، شهرداران عزیز نیز در کارها و خدمت‌رسانی به منویات رهبر انقلاب توجه کنند.

پایان پیام/