اعضای شورای شهر تهران پس از استماع دلایل ارائه لایحه طراحی، پایش و اجرای نماهای شهر تهران با ۱۹ رای موافق آن را به تصویب رساندند.

به گزارش خبرگزاری مهر، صبح امروز اعضای شورای شهر تهران بررسی لایحه «اصلاحیه تبصره ششم (۶) بند (ب) ذیل ماده چهارم (۴) مصوبه «طراحی، پایش و اجرای نماهای شهر تهران» را در دستور کار قرار دادند.

سلیمی مدیرکل معماری شهرداری تهران در دفاع از این لایحه گفت: شهرداری لایحه پیشنهادی را به شورای شهر ارائه کرد که بر اساس آن به مالک اجازه داده می‌شد تا زمانی که سقف طبقه همکف را می‌سازد نمای پیشنهادی ساختمان را به شهرداری تحویل دهد که این با مخالفت اعضای شورا مواجه شد و مقرر شد مجدداً بازنگری در متن لایحه صورت گیرد که با همکاری شورا این مهم انجام شد.

وی با بیان اینکه یک بانک اطلاعاتی از نماهای منتخب تهران تهیه کرده‌ایم که سازندگان می‌تواند از آن الگو برداری کنند، ادامه داد: این را هم اضافه کنم که ترکیب اعضای کمیته نما تغییر کرده است. همچنین در تدوین نمای ساختمان نسبت به دسته بندی و تفکیک بناها اقدام و بناها را به دو دسته تأثیرگذار و کمتر تأثیرگذار تقسیم کرده‌ایم. بر این اساس در مناطق یک تا شش و ۲۱ و ۲۲ اگر پلاک‌های مجاورشان با عرض کم باشد دیگر نیازی به طرح نما در کمیته نیست که با این مصوبه ۴۰ درصد از پرونده‌ها مشکلاتشان حل می‌شود.

مدیرکل معماری شهرداری تهران گفت: در مناطق دسته دوم نیز با این روش ۵۰ درصد پروانه‌ها زمانش کوتاه‌تر می‌شود اما در منطقه ۱۱ و ۱۲ به لحاظ اهمیت تاریخی، پرونده باید در کمیته نما بررسی شود.

سلیمی ابراز امیدواری کرد: با تصویب این لایحه فرآیند صدور پروانه تندتر شود؛ چرا که ۳۶ درصد وزن زمانی صدور پروانه مربوط به نما هست.‌

در ادامه جلسه مهدی عباسی رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران نیز در مورد این لایحه گفت: بر اساس این لایحه در مناطق کم برخوردار با عرض کم اجازه دادیم مشروط به استفاده از آرشیو نماهای منتخب، نمای ساختمانشان انتخاب کنند.

وی افزود: در مجموع ضمن حفظ رعایت اصولی نما سرعت صدور پروانه افزایش می‌یابد.‌

نادعلی: معماری یکی از جوانب هویت فرهنگی است

بر همین اساس علیرضا نادعلی عضو شورای شهر تهران نیز در جریان بررسی این لایحه گفت: احیای هویت فرهنگی تهران باید در عرصه‌های مختلف اتفاق بیفتد که یکی از مهمترین جوانب آن معماری است.

وی ادامه داد: شاید در حال حاضر ایجاد تغییرات در درون نقشه‌های شهرسازی زمان بر باشد؛ اما در دسترس‌ترین بخش ساختمان‌ها نمای آن است.

نادعلی با اشاره به اینکه در مذهبی‌ترین شهرهای جهان یعنی مکه و مدینه النبی هتل‌های برند با بناهای مدرن ساخته شده اما از المان‌های اسلامی بر روی آن‌ها استفاده شده است، گفت: معتقدم با یک تحقیق جزئی می‌توانیم حجم المان‌های سنتی اسلامی و باستانی که در دنیا نظیر ندارد با طراحی‌های اسلامی وارد شویم و با همراهی طراحان حجمی از المان‌های اسلامی ایرانی را در دید و نماها با زبان معماری بیان کنیم.

وی ادامه داد: طراحان ما به صورت مدرن این المان‌ها را بازتولید کردند مثل خوشنویسی یا المان‌های تذهیب اسلامی، اما با یک کار پژوهشی تا به حال کاری اتفاق نیفتاده است و می‌توانیم در ۴ سال به این مساله برسیم.

چمران پاسخ داد: چسباندن المان‌های معماری بر روی نماها منظور طراحی نیست و یک کار حداقلی است و ارزش معماری ندارد. زمانی این کار ارزش پیدا می‌کند که با خود ساختمان عجین شده باشد.

وی افزود: ما چندین سال در شورای انقلاب فرهنگی روی آن کار کردیم ولی مشکل ما در تهران این است که بسیاری از ساختمان‌ها را مهندس معمار طراحی نمی‌کنند و اگر طراحی صورت بگیرد مقدار زیادی از مشکلات حل خواهد شد.‌

رئیس شورای شهر تهران گفت: باید همزمان با اجرای ساختمان، نمای ساختمان نیز بررسی شود هرچند که در حال حاضر این مسئله به دکان تبدیل شده و افراد به دفاتر زیرپله‌ای می‌روند که یا نما برایشان طراحی کنند یا نمایی که دارند، پرینت بگیرند و حالا با وجود این آرشیو نه نیاز به پول دادن است نه رفت و آمد.

وی با بیان اینکه نماها نباید عجیب قریب باشند، گفت: افرادی که می‌خواهد نمای خاص داشته باشد می‌توانند نمایشان را به کمیته بیاورند تا بررسی شود اما دقت داشته باشید ترکیب کمیته نما از متخصصان و اساتید باشد.

رئیس شورای شهر تهران گفت: پیشنهاد می‌کنم که روش‌های سلبی برای مهندسین ناظر در نظر گرفته شود؛ چرا که مهندس ناظر باید به وظایف خود در مورد نما عمل کند و پاسخگوی نظارتش باشد و پیشنهاد می‌شود اگر تخلف کرد شهرداری دیگر امضایش را قبول نکند.

بر اساس این گزارش، اعضای شورای شهر تهران لایحه اصلاحیه تبصره ششم بند ب مصوبه طراحی پایش و اجرای نماهای شهر تهران را با ۱۹ رأی به تصویب رساندند.