شیوه نامه اجرایی طرح ملی ‘استقبال از بهار ۱۴۰۱’ با شعار ‘محله قوی، شهر و روستای قوی، ایران قوی’ از سوی دکتر جمالی نژاد رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به استانداران ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور،‌ با توجه به فرارسیدن ایام آغاز سال‌نو و بهار طبیعت و لزوم ارتقاء نشاط اجتماعی و امید آفرینی در جامعه و گرامی‌داشت اعیاد ملی و مذهبی شامل، اعیاد شعبانیه، عید باستانی نوروز، روز جمهوری اسلامی و روز طبیعت، با مدنظر قراردادن تقارن بهار طبیعت و بهار معنویت (ایام پرفضیلت ماه­ شعبان‌المعظم، اعیاد شعبانیه و میلاد حضرت صاحب‌الزمان عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف)، اقدامات پیش‌بینی شده در قالب طرح “استقبال از بهار” برای اجرا توسط شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به استانداران ابلاغ شد.
 
در ابلاغیه دکتر جمالی نژاد همچنین بر رعایت ضوابط و مقررات شرایط خاص ناشی از شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت دستورالعمل های ابلاغی این موضوع و ملاحظه صرفه و صلاح در هزینه کرد اعتبارات تاکید شده است.
 
اقدامات اجرایی این شیوه نامه مشتمل بر”ساماندهی مبلمان‌، سیما و منظر شهری و روستایی”، “ساماندهی پروژه‌های عمرانی، معابر و عبور و مرور  شهری و روستایی”، ” ساماندهی و بهبود وضعیت تفرجگاه‌ها و بوستان‌های شهری و روستایی”، ” ارتقاء خدمات ایمنی”، “ساماندهی و بهبود وضعیت فضای سبز شهری و روستایی”،‌ “ساماندهی و ارتقاء خدمات رفاهی و بهداشت محیطی”، و ” اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی” می باشد.
 
 یکی از برنامه های پیش بینی شده،‌ اجرای برنامه‌های ویژه پویش ملی “ایران سرسبز- ایران قوی” با هدف بهره‌گیری از ظرفیت مشارکت شهروندان، سازمان‌های مردم‌نهاد، بسیج محلات و گروه‌های جهادی برای کاشت درخت، ایجاد بوستان‌های جدید و پایش و بهسازی وضعیت باغچه‌های خانگی و درختان موجود در حاشیه معابر عمومی است.
 
 
 
 
متن این شیوه نامه در فایل زیر این خبر درج شده است