شهردار تهران درباره ساخت و ساز اطراف باغ گیاه شناسی گفت: مجوزهای این ساخت و ساز قبلاً صادر شده است و باید برای آینده مسیری طراحی کنیم تا از این آسیب‌ها جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران در حاشیه همایش الزامات، راهکارهای تولید، مانع زدایی و پشتیبانی مسکن و ساختمان شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: شهرداری به عنوان مجموعه مدیریت شهری خود را مکلف می‌داند که در حوزه مسکن فعال باشد و تلاش می‌کنیم که مسکن را به میزان مورد نیاز و با استحکام و معماری مناسب در تهران توسعه دهیم که قیمت مسکن و اجاره نشینی از این حالت سرسام‌آور خارج شود و شهرداری بیشترین اثر را در این چارچوب داشته باشد.

وی با بیان اینکه در دوره‌های گذشته شهرداری کمتر به این عرصه ورود پیدا می‌کرد، افزود: در این دوره با تشکیل یک قرارگاه و با تجمیع ظرفیت‌های خودمان به ویژه برای نوسازی بافت فرسوده و ذخیره زمین‌های شهری و امکانات، ساخت ۱۸۰ هزار واحد را در سال آینده هدف گذاری کردیم و برای این مقصود از ظرفیت‌های مجموعه‌های مختلف مانند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که هفته پیش ساخت ۱۰ هزار واحد را با این مجموعه تفاهم کردیم، استفاده می‌نمائیم.

زاکانی ادامه داد: همچنین از ظرفیت‌های قانونی مانند قانون جهش مسکن و تبادل تفاهمات با وزارت راه و شهرسازی، در حال دنبال کردن مسیر در حوزه مسکن هستیم؛ علاوه بر این از طریق مردمی سازی این کار و ایجاد تسهیلات برای انبوه سازان مسکن می‌توانیم اقدامات لازم را انجام دهیم.

شهردار تهران اضافه کرد: آنچه به شهرداری مربوط است، بحث زمین و تسهیلات مربوط به پروانه ساختمانی و پایان کار است؛ همچنین ایجاد تسهیلات ویژه در تفاهم با وزارت راه و شهرسازی مد نظر است تا تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی قانون مسکن به مردم تعلق گیرد و بهره مندی از ظرفیت ۶۰ میلیون تومانی برای اجاره نشین ها نیز در نظر گرفته شود.

وی درباره ساخت و ساز در اطراف باغ گیاه شناسی اظهار کرد: مجوزهای آن قبلاً صادر شده و مسیر گذشته آن در حال محقق شدن است؛ باید برای آینده مسیری طراحی کنیم تا از این آسیب‌ها جلوگیری شود و در این دوره در کمیسیون ماده پنج به هیچ وجه از این جنس مجوزها صادر نکردیم.