دو عضو شورای اسلامی شهر تهران ضمن افتتاح طرح نجم در منطقه ۲۰ در بازدید به همراه مسئولین شهر ری پیگیر چند معضل اساسی این منطقه شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران، مهدی اقراریان رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی و جعفر شربیانی عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران به همراه سید محمد ناظمی شهردار منطقه ۲۰ شهرداری تهران با حضور در مقبره الشهدای شهرری و ادای احترام به مقام والای شهدا طرح نجم (نظارت جامع محلات) را از منطقه ۲۰ پایتخت آغاز کردند.

در ابتدای اجرای طرح نجم، مهدی اقراریان رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به آغاز این طرح از منطقه ۲۰ پایتخت اظهار کرد: این طرح که در کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران آغاز شده است ناظر بر سه مفهوم «نظارت جمعی مردم»، «نظارت جامع مناطق» و «نظارت جامع محلات» است.

وی افزود: نکته قابل توجه این است که در حوزه نظارت «جمعی مردم» منطقه ۲۰ شهر تهران را به عنوان قبله تهران برای آغاز این طرح انتخاب کردیم و در این طرح پنج محور را دنبال خواهیم کرد.

اقراریان ادامه داد: مهم‌ترین این محورها مشارکت با سایر دستگاه‌ها برای حل مسائل و مشکلاتی است که شهروندان در سطح مناطق و محلات با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: احصا برخی از مسائل و مشکلات در برخی از موارد نیازمند هماهنگی بین دستگاهی است و باید مدیریت شهری تهران با دیگر دستگاه‌ها همکاری لازم را داشته باشد و به همین منظور امروز جلسه‌ای با حضور مجموعه‌ای از دادگستری، فرمانداری، نیروی انتظامی، و سایر دستگاه‌هایی که می‌توانند کمک شایانی در جهت حل مشکلات و گره گشایی از کار شهروندان ارائه دهند برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: بعد از اینکه ما اقدامات اولیه را در این حوزه انجام دادیم نیازمند نظارت مستمر است تا نتایج بازدیدهای میدانی بتواند به حل مسئله منتج شود.

اقراریان گفت: همچنین با همکاری مساجد، بسیج حقوقدانان و بسیج محلات در تلاش هستیم در محلات یک مسجد را به عنوان محور برای پیگیری خدمت رسانی به مردم مشخص کنیم و از حلقه‌های میانی مانند نخبگان در سطح محلات و مناطق برای نظارت بر عملکرد مدیریت شهری استفاده کنیم تا به نتایج مطلوب برسیم.

اقراریان ادامه داد: در کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر تهران به عنوان یک نهاد نظارتی الگو و مدل جدیدی را در نظارت بر مدیریت شهری دنبال خواهیم کرد که در الگوی جدید نه تنها به عنوان دستگاه قانون گذار و نظارتی بلکه سایر مجموعه‌ها مانند دستگاه قضائی در حقوق عامه یک تعامل و همکاری وجود داشته باشد.

لزوم همکاری دستگاه قضائی و مدیریت شهری تهران برای حل مشکلات (ری)

در ادامه رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی و عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران به همراه شهردار منطقه ۲۰ ضمن حضور در دادگستری شهرستان ری با دادستان این شهرستان دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار داریوش قاسمی زاده رئیس دادگستری شهرستان ری ضمن تاکید بر لزوم همکاری مدیریت شهری تهران با دستگاه قضائی در حل مشکلات و چالش‌های موجود در شهرستان ری، گفت: با توجه به قدمت شهرستان ری طبیعی است که چالش‌های زیادی نیز داشته و به دلیل عدم تعامل در گذشته این چالش‌ها ایجاد شده است اما جای امیدواری دارد که با همکاری همه جانبه بین دستگاه‌های مختلف و مدیریت شهری فعلی تهران مشکلات این شهرستان قابل حل است.

وی افزود: جای امیدواری دارد که شهردار و شورای اسلامی با رویکرد انقلابی برای حل مشکلات شهرستان ری پیش قدم شدند و ما نیز در دستگاه قضائی آماده همکاری همه جانبه در این زمینه هستیم، بازدیدهایی که توسط اعضای شورای اسلامی شهر تهران صورت می‌گیرد باعث شناسایی هرچه بهتر مشکلات می‌شود امیدوارم ضمن شناسایی این مشکلات بتوانیم با همکاری تمام دستگاه‌ها گام‌های خوبی برای حل مشکلات برداریم.

همچنین در این دیدار مهدی اقراریان اظهار کرد: بسیاری از مشکلات شهروندان را باید دستگاه‌های مختلف با همکاری یکدیگر حل کنند، قطعاً همکاری و تعامل بین دستگاه قضائی و مدیریت شهری تهران می‌تواند کمک شایانی برای حل مشکلات باشد.

وی افزود: کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران در تلاش است با همکاری نخبگان در سطح محلات بتواند آموزش‌های لازم در زمینه اطلاعات حقوق شهروندی را به مردم انتقال دهد تا ما بتوانیم مشکلات مختلف شهروندان را به صورت کامل و جامع حل کنیم و علت اینکه از دادگستری شهرستان ری برنامه امروز را آغاز کردیم این است که باید تعامل بین مدیریت شهری و دستگاه قضائی بیشتر شود.

بازدید از کارخانه سیمان ری

در ادامه بازدیدهای طرح نجم در منطقه ۲۰ تهران، مهدی اقراریان رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی و جعفر شربیانی عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران از کارخانه سیمان ری بازید کردند، در این بازدید اقراریان ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های کارخانه سیمان ری در جذب سرمایه‌های اقتصادی، گفت: تبدیل کارخانه سیمان ری به فضای عمومی خلاق، سرزنده، ایمن، هدایت و جذب سرمایه‌های انواع استارتاپ ها به این محدوده، ایجاد کانون جدید برای فعالیت‌های دانش‌بنیان در جنوب پایتخت، ارتقای کیفیت زندگی ساکنان پیرامونی محدوده طرح و تسهیل دسترسی تمام شهروندان به فضای فرهنگی، هنری و میراثی کارخانه سیمان ری، می‌تواند کمک شایانی در زمینه جذب سرمایه توسط این کارخانه باشد.

دکل‌های برق فشار قوی بلای جان ساکنان محله ملک آباد

گام بعدی در بازدید طرح نجم از منطقه ۲۰ شهر تهران بازدید از محله ملک آباد بود، مشکل اساسی اهالی این محله وجود دکل‌های برق فشار قوی در نزدیکی منازل مسکونی است که بسیاری از اهالی این محله از این موضوع سالهاست که شکایت دارند.

در این بازدید یکی از اهالی به اعضای شورای اسلامی شهر تهران گفت: سال‌ها است که مشکل دکل‌های فشار قوی در این محله بلای جان ساکنان شده است و هیچ مسئولی در این زمینه پاسخگوی شهروندان نیست.

جعفر شربیانی عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ اهالی این محله گفت: پیشنهاد مدیریت شهری تهران در دوره ششم این است که دکل‌های برق فشار قوی موجود در این محله جا به جا شود که ظرفیت این موضوع وجود دارد اما نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها است.

وی افزود: در این محله بیش از ۳۰۰ واحد ملک وجود دارد که باید کمیته‌ای در زمینه رسیدگی به حل مشکلات ساکنان محله (ملک آباد) ایجاد شود تا با همکاری شهروندان، اقدامات لازم در زمینه جا به جایی انجام شود.

رسیدگی به مشکل کانال آب عباس آباد شهر ری

مهدی اقراریان و جعفر شربیانی اعضای شورای اسلامی شهر تهران به همراه شهردار منطقه ۲۰ و مقامات دستگاه قضائی شهرستان ری در محل کانال آب عباس آباد حاضر شدند تا پیگیری‌های لازم جهت ایمن سازی این کانال آب و جلوگیری از وقوع حوادث احتمالی به انجام رسانند.

جعفر شربیانی رئیس شورای شهرستان ری بر لزوم ایمن سازی حاشیه کناری این کانال آب تاکید کرد و گفت: حادثه تلخ هفته گذشته نیازمند پیگیری است و باید با عواملی که با ترک فعل باعث این اتفاق تلخ شدند برخورد شود؛ لذا برای ایمنی این کانال آب باید اقدامات لازم انجام شود، باید زمانی مشخص شود تا شهروندان آسیب بیشتری نبینند.

از گود پر خطر در نزدیکی آرامگاه بی بی شهربانو تا دیدار با فرماندار شهرستان ری

در ادامه بازدید طرح نجم اعضای شورای اسلامی شهر تهران از گودهای پرخطر آرامگاه بی بی شهربانو بازدید کردند و سپس ضمن بازدید از بازار آهن مکان شهر ری با حسین توکلی فرماندار شهرستان ری دیدار و گفتگو کردند که در این دیدار بر لزوم حل مشکلات شهرستان ری و ایجاد کارگروه‌های مختلف جهت حل مشکلات موجود در این شهرستان تاکید شد.