جانشین رییس و معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از تامین مالی بی نظیر برای شهرداریها از طریق انتشار اوراق مشارکت سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور،‌ دکتر مسعود نصرتی ضمن اعلام این خبر افزود: با توجه به “بند (هـ) تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور”، وزارت کشور متولی معرفی شهرداری‌ها جهت استفاده از اوراق مشارکت بود که شهرداریها و مبالغ آنها، از سوی سازمان شهرداریها، تا ۱۰۰درصد مبلغ پیش‌بینی‌شده در قانون بودجه، مشخص شد و با تائید و امضاء وزیر محترم کشور به سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی این امر صورت پذیرفت.

وی افزود : معاونت توسعه مدیریت و منابع و بطور ویژه دفتر امور اقتصادی و خدمات مالی سازمان، طی یکسال گذشته، بصورت مستمر پیگیر مراحل بعدی جذب اعتبار مذکور برای شهرداریها بودند و ثمره آن در روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ مشخص گردید. بطوریکه ۱۰۰ درصد اوراق معرفی شده، تضامین لازم توسط سازمان برنامه و بودجه به جهت تعهد بازپرداخت اصل و سود اوراق سهم دولت صادر شد که نشان دهنده سهم قابل توجه کمک بلاعوض دولت از اعتبارات سال ۱۴۰۰ به شهرداری کلانشهرها می‌باشد.

نصرتی ادامه داد: در ادامه فرآیند اوراق مشارکت، باتوجه به مشکل شهرداریها جهت تعیین بانک عامل، با مکاتبات صورت گرفته و نظر مساعد معاون اول محترم رئیس جمهور و موافقت بانک مرکزی، در تاریخ ۲۲ اسفندماه “بانک شهر” جهت عاملیت اوراق مشارکت تعیین شد و خوشبختانه همه ۹ شهرداری کلانشهر توانستند مجوز انتشار اوراق خود را از بانک مرکزی در تاریخ‌های ۲۴ تا ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۰ دریافت نمایند و با فروش بخشی از اوراق تا قبل از لحظات پایانی سال ۱۴۰۰، امکان جذب اعتبار آن برای شهرداری‌های ۹ کلانشهر کشور فراهم شد.

وی شهرداری‌های منتفع از این موضوع را تهران، مشهد، اصفهان، قم، شیراز، کرج، شیراز، تبریز و اهواز عنوان نمود.
 
نصرتی همچنین اظهار کرد: از کل ۸۰ هزار میلیارد ریال پیش بینی شده، ۵۴٫۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح های قطار شهری ۸  کلانشهر، ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای طرح های توسعه  اتوبوسرانی ۹  کلانشهر و باتوجه به نظر سازمان برنامه و بودجه، مبلغ ۵٫۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح های بازآفرینی بافت فرسوده ۲ کلانشهر مشخص شد.

 جانشین رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: نتایج حاصل ازفروش اوراق مشارکت، بدون شک در بهبود حمل و نقل درون شهری و زیربنای ایجاد رفاه و آسایش شهروندان این شهرها مشخص خواهد شد که‌ به‌ همت پیگیری مستمر خود شهرداران و تک تک مسئولین مستقیم پیگیری جذب اوراق در شهرداریها انجام پذیرفت و جای دارد از همه عزیزانی که در به ثمرنشستن این تلاش بی وقفه مشارکت نمودند از جمله مجموعه بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه کشور سپاسگزاری نمایم.