رییس جمهور برای ایمن سازی سفرهای نوروزی دستورات ویژه‌ای خطاب به دستگاه‌های مربوطه صادر و بر ضرورت هماهنگی و هم‌افزایی فعالیت‌ها و خدمت رسانی دستگاههای متولی سفرهای نوروزی تاکید کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور،‌آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه ۲۳ اسفند در جلسه شورای عالی حمل و نقل و […]

رییس جمهور برای ایمن سازی سفرهای نوروزی دستورات ویژه‌ای خطاب به دستگاه‌های مربوطه صادر و بر ضرورت هماهنگی و هم‌افزایی فعالیت‌ها و خدمت رسانی دستگاههای متولی سفرهای نوروزی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور،‌آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه ۲۳ اسفند در جلسه شورای عالی حمل و نقل و ایمنی ترافیک که پس از وقفه‌ای ۸ ساله و با رویکرد ایمنی سفرهای نوروزی با حضور مسئولان راه و شهرسازی، نیروی انتظامی، وزارت کشور، صدا و سیما، هلال احمر و اورژانس برگزار شد، با اشاره به ضرورت هماهنگی و هم‌افزایی فعالیتها و خدمت رسانی دستگاه های متولی سفرهای نوروزی، گفت: طبیعتا با کاهش شیوع کرونا امسال شاهد افزایش سفرهای نوروزی خواهیم بود اما دستگاههای متولی باید ضمن فرهنگ سازی برای رانندگی ایمن، مراقب حوادث جاده ای باشند و بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی هم به دقت نظارت کنند.

رئیس جمهور دستور داد: اعتبارات مورد نیاز بسته جامع کاهش تصادفات به ویژه رفع نقاط حادثه‌خیز و برنامه‌های آموزشی و تامین نیازمندی‌های دستگاه های مسئول با قید اولویت انجام شود.

آیت الله رئیسی در ادامه با تاکید بر اینکه افزایش ایمنی جاده ها، ایمنی حمل و نقل، بازسازی ناوگان حمل و نقل زمینی، ریلی، هوایی و دریایی در زمره برنامه‌های اصلی دولت قرار دارد، اظهارداشت: ضرورت دارد وزارت راه و شهرسازی این موضوعات را به صورت جدی پیگیری کند و حرکت در مسیر تحقق این برنامه‌ها به هیچ عنوان نباید تا رسیدن به نتیجه مطلوب، متوقف شود.

رئیس جمهور ساماندهی و نظارت دقیق بر ترددهای جاده‌ای را ضروری دانست و اظهارداشت: لازم است رویکردهای پیشگیرانه و روش های نوین برای کاهش سوانح و تصادفات جاده‌ای اتخاذ شود تا از صدمات جانی و مالی بر مسافران جلوگیری گردد.

آیت الله رئیسی، سپس به نکته مهمی اشاره کرد و گفت: توجه به برنامه‌ها و اقدامات آگاه سازی و آموزش عمومی برای ارتقای انضباط اجتماعی تاثیر زیادی در کاهش سوانح جاده ای دارد لذا برنامه‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی با شیوه‌های هنرمندانه توسط رسانه ملی تولید و پخش شود.

رئیس جمهور بار دیگر خودروسازان را مورد خطاب قرار داد و گفت: رعایت نکات ایمنی و استاندارد بر تولید خودرو و افزایش تولید اولویت دارد و سازمان استاندارد لازم است بر رعایت استانداردهای ایمنی در تولید و ترخیص خودروها نظارت کامل و دقیق داشته باشد.

رئیس جمهور همچنین خواستار اعمال کنترلهای دقیق و هوشمند به منظور رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در وسائط نقلیه جادهای، ریلی و هوایی شد.

آیت الله رئیسی همچنین در این جلسه دستورات ویژهای را به منظور کاهش سوانح و تصادفات به شرح زیر صادر کرد:

– توجه ویژه به نقش آفرینی مردم با تاکید بر رسیدگی با قید فوریت به حل مشکلات گزارش شده آن‌ها ضروری است.
– اتخاذ و اجرای طرحهای ابتکاری و نو در پیشگیری از تصادفات.
– هدف‌گذاری کاهش جدی تصادفات توسط تمامی دستگاه‌های مسئول.
– آشکارسازی نقاط حادثه‌خیز با اقدامات زودبازده.
– نصب علائم هشداردهنده و ارسال پیامک به سرنشینان خودروها در نقاط حادثه‌خیز.
– پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی تمهیدات لازم برای مقابله با اثرات بحران‌های احتمالی ناشی از شرایط جوی و طبیعی.
– توجه به توسعه خدمات رفاهی و تسهیلات شایسته بین‌راهی به هموطنان با تأکید بر در اختیار قرار دادن زیرساخت‌ها و امکانات دولتی در حد امکان.
– توجه به توسعه سیستم‌های هوشمند حمل و نقل با اولویت رفع نقص دوربین‌های کنترل سرعت ثابت.
– نظارت بر ایمنی سفر ناوگان عمومی و ناوگان سنگین جاده‌ای بخصوص نسبت به معاینه فنی و کنترل سامانه‌ای و افزایش نظارت در مبدأ سفر.
– بروز‌رسانی جاده‌‌ها ( خط‌کشی، تابلوها و علائم) و اصلاحات اولویت‌دار و زود بازده فنی و مهندسی.
– بکارگیری حداکثر توان امدادی و استقرار و پکپارچه‌سازی پایگاه‌های امدادی و عوامل انسانی.
– هدفمند کردن گشت‌های راهور، راهداری و امدادی.
– استقرار پلیس با هدف بازدارندگی از تخلفات و برخورد قاطع با تخلفات حادثه‌ساز، در تمامی محورهای موصلاتی.