معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به پیش‌بینی ایام پرترافیک سفر در نوروز امسال تصریح کرد: با توجه به فرا رسیدن ایام نوروز و فروکش نسبی کرونا پس از دو سال و آغاز ماه رمضان از چهاردهم فروردین ماه، روزهای […]

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به پیش‌بینی ایام پرترافیک سفر در نوروز امسال تصریح کرد: با توجه به فرا رسیدن ایام نوروز و فروکش نسبی کرونا پس از دو سال و آغاز ماه رمضان از چهاردهم فروردین ماه، روزهای پرکاری با توجه به افزایش حجم سفرهای نوروزی پیش روی مدیریت شهری است که پاسخ به آن نیازمند برنامه ریزی های دقیق شهرداری ها و شوراها و استانداریها در هماهنگی با دستگاه های مرتبط است.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد که که همراه وزیر کشور به استان آذربایجان‌ شرقی سفر کرده بود، عصر یکشنبه ۲۲ اسفندماه با بیان مطلب فوق در نشست مشترک فرمانداران و شهرداران استان آذربایجان شرقی، افزود: نوروز امسال با ایام پر ترافیکی از لحاظ سفر روبه‌‍رو خواهیم بود و شهرداران باید تدابیر ایمنی سفر و البته تنظیف و فضاسازی مناسب این ایام را با مدیریت درست هزینه و درآمدها و ایجاد منابع درآمدی پایدار مورد توجه قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: شهرداران تدابیر لازم را برای این ایام بیندیشند و زیباسازی ورودی و خروجی شهرها باید مورد توجه قرار بگیرد.

جمالی‌نژاد در ادامه، اظهار کرد: از حقوق شهرها در مرکز به جد حمایت می‌کنیم و موضوعاتی چون مجوز تغییر وضعیت‌ها و یا مجوز از سرگیری اختصاص منابع دولتی برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهرها نمونه آن است.

وی افزود: همه خواسته‌ها و مطالبات شهرداران در حوزه امور عمرانی تا حد توان مورد توجه قرار گرفته به گونه‌ای که ۹۶ هزار میلیارد تومان از محل منابع طرح‌های عمرانی و ۴۰ هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها در این خصوص اختصاص یافته که بیش از ۷۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
 
معاون وزیر کشور تصریح کرد: موضوع تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری‌ها و بحث عیدی کارکنان و کارگران شهرداری‌ها را تا حد امکان پیگیری کرده‌ایم و در بحث ماشین آلات نیز قرارگاهی برای پشتیبانی و ماشین آلات ۲ هزار دستگاه اتوبوس در بحث نوسازی ناوگان محقق شده و در حوزه تاکسی‌ها و سایر موارد این بخش نیز کارهای خوبی صورت گرفته و سال آینده شاهد اتفاقات مثبتی در این خصوص خواهیم بود.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبات اخیر، مجوز واردات ماشین آلات سنگین صادر شده و تجهیزات در اختیار املاک تملیکی نیز به شهرداری‌ها تحویل داده خواهد شد تا بخشی از مشکلات در حوزه ماشین آلات شهرستان‌ها نیز حل شود.

وی خاطر نشان کرد: به جد پیگیر موضوعاتی چون منابع حاصل از ماده ۲۳ مربوط به جرائم راهنمایی و رانندگی و تخصیص آنها به شهرداری ها هستیم اما با توجه به محدودیت های فعلی کشور از لحاظ اعتبارات و بودجه‌ای از شهرداران انتظار تغییر نگاه داریم چون به گفته رهبری آذربایجان شرقی سر کشور است و بسیاری ظرفیت‌های خلق ثروت و درآمد در این استان وجود دارد.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین گفت: این شهرداران هستند که باید با تغییر نگاه و بکارگیری ایده‌ها و راهکارهای خلاقانه و با هنر تولید ثروت بدون اتکا به منابع دولتی از این ظرفیت‌ها استفاده کنند و باید در این مسیر از مراکز دانشگاهی، پارک‌های علم و فناوری و دیگر عناصر خارج از حلقه مدیریتی کمک بگیرند.

جمالی نژاد همچنین با اشاره به محدودیتهای مالی پیش روی دولت تاکید کرد: شهرداران نباید برای اجرای پروژه ها و ایجاد و تقویت زیرساختهای شهری صرفا چشم به بودجه‌ کشوری بدوزند بلکه باید ایجاد منابع درآمدی پایدار،  اشتغال زایی و درآمدزایی و جلب مشارکتهای مردمی و خیرین و سرمایه گذاران اولویت اصلی آنها باشند.

وی خاطرنشان کرد: در دیداری که از جلفا و منطقه آزاد داشتم، دیدم جلفا پیشانی آذربایجان است و با استفاده از موقعیت منطقه آزاد و همسایگی با کشورهای توسعه یافته می توان با طرح های ابتکاری در این منطقه تولید ثروت کرد.

در این نشست تعدادی از فرمانداران و شهرداران استان نیز به بیان مسائل و مشکلات حوزه مدیریت شهری پرداختند.