شهردار تهران با اشاره به اینکه دنبال آن هستیم که تهران زیست پذیر و انسان مدار شود گفت: اگر سه گانه ای بین شهر و شهروند و مدیریت شهری را در نظر بگیریم، باید برای شهروند هزینه کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زاکانی در همایش الزامات، راهکارهای تولید، مانع زدایی و پشتیبانی مسکن و ساختمان شهر تهران ضمن تبریک میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع) و روز جانباز گفت: تهرانی که در کنار هم در آن زندگی می‌کنیم، نیازمند یک بازنگری است و به بازنگری ایمنی بخشی به شرایط تهران نیاز است؛ این شهر سه گسل مشا، شمال غرب و شهرری و ۱۲ هزار بافت ناپایدار دارد و بازنگری اشاره شده از این منظر مهم است.

وی افزود: از طرف دیگر باید نیاز شهروندان را با یک پاسخ معتبر جبران کنیم؛ نیاز انباشته شده مسکن در کشور بیش از ۱۰ میلیون است که سهم بالایی از آن به تهران بر می‌گردد؛ تعداد پروانه‌های صادر شده در تهران از سال ۹۰ به یک هفتم رسیده و باعث سختی در ساخت و ساز و بالا رفتن اجاره بهای مسکن شده است، همچنین مسکن بخش زیادی از حقوق افراد را در بر می‌گیرد و قدرت خرید مسکن به ۶۶ تا ۷۰ سال رسیده است‌، بنابراین باید وارد ماجرا شویم و به این نیاز پاسخ دهیم.

زاکانی ادامه داد: بعد سوم، بعد هویت شهری ما است؛ چهره شهر بی‌هویت است و همزمان با ایمنی بخشی و استحکام بخشی و حل نیازهای مردم، چهره شهر و زیبایی آن، معماری ایرانی اسلامی و هویت بخشی آن نیز برای ما مهم است؛ از این منظر نیازمند یک بازنگری و اقدام جهاد گونه در تهران هستیم.

شهردار تهران اضافه کرد: علاوه بر این نوع نگاه ما به مردم و بخش خصوصی نیز باید تغییر کند، رکن این تغییر و تحول باید مردم و بخش خصوصی قرار گیرند و در کنار آن همه اجزا و عناصر و نهادها باید تسهیل‌گری کنند؛ از همین رو در این نشست شرکت کردیم تا اراده این تغییر را اعلام کنیم و نزدیک‌ترین راه را برای این تغییر در دستور کار قرار دهیم.

وی اظهار کرد: در شهرداری قرارگاهی برای بحث مسکن ایجاد شد که هدف اولیه آن را بافت‌های ناپایدار قرار دادیم و باید در کنار آن از زمین‌ها و امکانات شهر استفاده کنیم؛ زمانی در گذشته، شهرداری گره گشایی از زندگی مردم را نمی‌دید و نظرش این بود که با گذشت زمان و برای حل مشکلاتی مانند آلودگی هوا و ترافیک بهترین راه این است که به جای حل مشکلات، تهران را گران کند تا مردم مهاجرت معکوس کنند و پشیمان از تهران برگردند، اما این پیام مورد قبول مدیریت شهری فعلی نیست.

زاکانی با تاکید بر اینکه ما در این دوره به دنبال این هستیم که شهر را زیست پذیر و انسان مدار کنیم؛ یادآور شد: اگر سه گانه ای بین شهر و شهروند و مدیریت شهری را در نظر بگیریم، باید برای شهروند هزینه کنیم و سایر اجزا باید در خدمت شهروند قرار بگیرند و باید برای تسهیل در زندگی مردم گام برداشته شود.

شهردار تهران بیان کرد: اگر امروز بحران جمعیت داریم، یکی از گلوگاه‌های افزایش جمعیت، حل مسکن است؛ ناایمنی که در بحث مسکن‌ها وجود دارد، ناشی از مشکل در ساخت ساز است؛ همچنین در بحث معیشت و اقتصاد خانوار نیز بحث مسکن نقطه مشترک است.

وی با بیان اینکه اراده جدی در شهر و کشور در بحث مسکن شکل گرفته است، عنوان کرد: شهرداری نیز آهنگی در جهت پاسخ به این نیاز در تهران دنبال می‌کند که با آهنگ دولت همراه است، در این مسیر توجه ما این است که از همه ظرفیت‌ها در دستگاه‌ها استفاده کنیم؛ آنچه مربوط به شهرداری است، حرکت در مسیر اخذ مجوزها و رفع معایب صدور پروانه و پیگیری ایجاد تسهیلات و امکانی است که شرایط ساخت و ساز فعال شود.

زاکانی خاطرنشان کرد: در تفاهم نامه‌ای که با بنیاد مسکن امضا کردیم جای حضور بخش خصوصی به عنوان پیشتاز این حرکت خالی است و باید باهم همکاری کنیم و دبیرخانه‌ای در معاونت معماری شهرداری داشته باشیم تا دائماً در جهت انسجام و تحقق این اهداف عالی حرکت کنیم و باید با یک حرکت جدی و بر مدار نوسازی بافت فرسوده لکه گذاری‌هایی در نقاط مختلف شهر انجام دهیم.

شهردار تهران در پایان گفت: این تحول و مسکن سازی چون در سراسر کشور اتفاق می‌افتد ما را از مهاجرت‌هایی که ممکن است به تهران اتفاق بیفتد مصون می‌دارد و ساخت مسکن در سایر شهرها باعث می‌شود که مهاجرت‌ها به شهر تهران به شکل فزاینده رخ ندهد.