تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با موضوع توسعه همکاری‌های متقابل و بهره‌مندی از ظرفیت‌های طرفین برای طراحی، اجرا و پیشبرد برنامه‌های مشترک در راستای ترویج و توسعه حداکثری پوشش‌های بیمه‌ای صندوق در مناطق روستایی و عشایر ۱۵ اسفند همزمان با ولادت حضرت امام حسین(ع) امضاء شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، این تفاهم نامه در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر رسیدگی به مناطق روستایی و عشایری به منظور هم‌افزایی ظرفیت‌های ملی، منطقه‌ای و محلی برای ارتقای شاخص‌های توسعه و کیفیت زندگی در این مناطق از یک سو و نقش پوشش‌ها و حمایت‌های بیمه‌‌ای در حفظ و بقای جامعه انسانی، ارتقای امنیت روانی و اجتماعی، بهبود شاخص‌های کیفیت زندگی و در یک کلام تحقق توسعه پایدار و رسالت‌ها و ظرفیت‌های صندوق بیمه ‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر از سوی دیگر؛ به امضای مهدی جمالی‌نژاد رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و بیت اله برقراری مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر رسید.

اهداف این تفاهم نامه عبارتست از: ترویج و فرهنگ‌سازی در زمینه خدمات بیمه‌ای صندوق، و بهره‌گیری از ظرفیت دهیاری‌ها و شرکت‌های تعاونی دهیاری‌ها برای تسریع و تسهیل فرآیند توسعه پوشش‌های بیمه‌ای و ارتقای شاخص‌های کیفیت زندگی و توسعه پایدار.

محورهای همکاری فی مابین که در این تفاهم نامه مشخص شده عبارتست از: ایجاد ساز و کار همکاری‌های مشترک در سطوح ملی، استانی و محلی، تدوین فرآیند همکاری مشترک دو طرف برای توسعه پوشش‌های بیمه‌ای، تدوین و ابلاغ برنامه‌های مشترک و ایجاد ساز و کار و نظامات لازم برای تحقق آن‌ها، ترغیب و هدایت شهرداری‌ها و دهیاری‌های برای تحقق اهداف مورد تفاهم.

بهره‌گیری از ظرفیت تشکل‌های مردمی و خیرین برای پیشبرد اهداف مورد تفاهم،‌ هم‌افزایی ظرفیت‌های دو طرف در راستای آموزش شهرداری‌ها و دهیاری‌ها،‌ بهره‌گیری از ظرفیت شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و شرکت‌های تعاونی دهیاری‌ها به عنوان کارگزار صندوق، فضاسازی و ایجاد جریان اطلاع‌رسانی و تبلیغ مزایای بیمه‌ای و خدمات صندوق در سطح شهرها و روستاهای هدف با استفاده از امکانات و زیرساخت‌های موجود، بسترسازی و انجام تمهیدات لازم برای بکار گرفتن روش‌های مختلف در تامین منابع مورد نیازِ تحققِ اهداف و برنامه‌ها؛ از دیگر  محورهای همکاری فی مابین می باشد که در این تفاهم نامه مشخص شده است.

سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و پایش تحقق اهداف و برنامه‌ها از طریق تشکیل کمیته همکاری مشترک با حضور نمایندگان طرفین پیگیری می شود.

جمالی نژاد رییس سازمان دهیاری ها و شهرداری های کشور در مراسم امضای تفاهم نامه با اشاره به سیاست محوری ریاست جمهوری مبنی بر برقراری عدالت در بین مردم گفت: برای داشتن توسعه متوازن باید گسترش متوازن جمعیت صورت بگیرد و خدمات متوازن را بین مردم ارائه دهیم با ترویج و تشویق فرهنگ بیمه در بین احاد جامعه قادر خواهیم بود این توسعه متوازن را برقرار کنیم.

وی افزود: از جمله اهداف ما عدم مهاجرت از روستاها به شهرها و حفظ جمعیت مولد روستایی است که این تفاهم نامه در جهت رفع بخشی از دغدغه های کشاورزان، روستائیان و عشایر کشور انجام می گیرد.

همچنین بیت اله برقراری مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر گفت: در راستای فرامین امامین  انقلاب اسلامی و تاکیدات ایشان مبنی بر برقراری عدالت اجتماعی ، طبق اصل ۲۹ قانون اساسی به دنبال بیمه نمودن تمامی افراد واجد شرایط فاقد بیمه اجتماعی هستیم تا بتوانیم عدالت را بین تمامی احاد جامعه برقرار کنیم و این تفاهم نامه همکاری نقطه عطفی است که بتوانیم از تمام ظرفیت های این مجموعه که بسیار گسترده است بهره مند شویم.

وی اضافه کرد: با استفاده از ظرفیت شهرداری ها و دهیاری ها سراسر کشور در تبیین اهداف صندوق می توانیم رسالت قانونی صندوق را بهتر پیش ببریم و جامعه هدف را بهتر بشناسیم و با توجه به اینکه بیشتر کارگزاران صندوق دهیاران هستند و از دل مردم روستایی و عشایری برگزیده شده اند، زبان گفتگوی با ایشان را بهتر میدانند و در صف مقدم ارتباط صندوق با مردم می باشند.