آیین مبادله تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آئین مبادله تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت راه و شهرسازی (شرکت بازآفرینی شهری ایران) و شهرداری تهران عصر امروز چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ برگزار شد.

در این مراسم تفاهم‌نامه مشترک وزارت راه و شهرداری تهران برای ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکونی توسط رستم قاسمی و علیرضا زاکانی امضا شد.

علیرضا زاکانی در این مراسم ضمن تبریک سالروز مبعث پیامبر گفت: ما در شهر تهران با دو ویژگی نامبارک بافت فرسوده و افزایش قیمت مسکن و اجاره بهای آن رو به رو هستیم.

وی افزود: در حال حاضر ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار و ۴۵۶۰ هکتار بافت فرسوده رو به رو هستیم که با وجود گسل‌های اطراف تهران احتمال بروز خطراتی با بروز حوادث طبیعی مانند زلزله وجود دارد.

شهردار تهران با اشاره به اینکه باید این محدوده‌های پر خطر تعیین تکلیف شود، بیان کرد: وجود این معضلات در تهران برنامه ریزی و رفع موانع سر راه احیای بافت فرسوده را در مقابل مدیریت شهری قرار داده تا ضمن پیگیری جدی به گونه‌ای عمل شود تا ضمن دگرگونی چهره شهر، با ایجاد سرانه‌های هفتگانه خدماتی امکان زیست بهتری را در محدوده بافت‌های فرسوده و ناپایدار ایجاد کنیم.

زاکانی با اشاره به افزایش قیمت مسکن و اجاره بهای آن یادآور شد: قیمت هر متر مسکن در تهران به اندازه‌ای افزایش داشته که از استطاعت مردم بالاتر رفته و فشار مضاعفی را به سبد خانوار مردم تهران تحمیل می‌کند.

وی افزود: برای تغییر این معادله و حرکت در یک مسیر جدید، قانون تولید مسکن و ورود دولت به موضوع ساخت جهادی مسکن می‌تواند فرصت مغتنمی را در این حوزه ایجاد کند.

شهردار تهران در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر مدیریت شهری با ایجاد قرارگاه جهادی مسکن به صورت عموم تسهیلات ویژه ای را در زمینه ساخت و ساز در تهران در نظر گرفته است.

وی افزود: این تسهیلات با رویکرد احیا و نوسازی بافت فرسوده در نظر گرفته شده تا گره کور ساخت و ساز و صدور پروانه در تهران باز شود.

شهردار تهران با اشاره به اینکه نیاز پایتخت به مسکن بالاست، گفت: می‌توان با تجمیع ریزدانه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های دولتی و امکاناتی که قرارگاه جهادی مسکن ایجاد می‌کند ضمن اجرای تعهداتی که به سازندگان و سرمایه گذاران در این زمینه داریم زمینه ساخت و ساز فعال در تهران را ایجاد می‌کنیم.

زاکانی با تاکید بر اینکه تهران به دلیل شرایط خاص خود نیاز به تولید مسکن بیشتری دارد؛ افزود: امروز با امضای این تفاهم نامه امکان ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در هر سال فراهم می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: در حال حاضر قرارگاه جهادی مسکن در تمامی مناطق ۲۲ گانه شهر تهران فعال است.