رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه فیلم «هناس» جلوه‌ای از فرمان مقام معظم رهبری در فرآیند جهاد تبیین است، گفت: بنیه نظامی و اقتصادی از مهم ترین ابزارهای قوه دیپلماسی کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آئین تجلیل از بازیگران و عوامل اجرایی فیلم سینمایی «هناس» و همچنین تکریم خانواده شهید هسته‌ای داریوش رضایی‌نژاد با حضور محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای اسلامی شهر تهران و سید محمد حسین حجازی مدیر عامل شرکت نوسازی عباس‌آباد شهرداری تهران، در سالن همایش‌های منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد تهران برگزار شد.

اسلامی در این آئین ضمن تبریک حلول ماه شعبان و قدردانی از زحمات ارزشمند عوامل و دست‌اندرکاران فیلم «هناس»، گفت: این اثر هنری یک جلوه از فرمان مقام معظم رهبری در فرآیند جهاد تبیین است. زیرا علاوه بر تبیین صحیح تاریخ، بزرگی شهید و راه شهیدان را به تصویر کشیده است. راه شهیدان دست‌یابی به قله‌های رفیع و پیشرفت بود و در این مسیر برنامه دشمنان برای اینکه ایران به تعالی و تکامل دست پیدا نکند بسیار جدی و برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: نکته مهم این فیلم ایستادگی شهید رضایی نژاد و همسر ایشان در برابر خواسته‌های دشمنان بود. این ایمان است که ما را برای حفظ عزت ملی ثابت قدم نگاه می‌دارد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به تأثیر دو حوزه اقتصادی و نظامی در قدرت دیپلماسی کشور گفت: بنیه نظامی و اقتصادی از مهمترین ابزارهای قوه دیپلماسی کشور است و پایه این‌ها داشتن علم و فناوری پیشرفته بدون حد و مرز است. در هر حوزه‌ای که تلاش کردیم و به دنبال آن بودیم به موفقیت رسیدم و بخش‌هایی هم هستند که مغفول مانده‌اند و باید با تلاش بیشتر برای تحقق آن‌ها تلاش کنیم.

بنیه نظامی و اقتصادی از مهم ترین ابزارهای قوه دیپلماسی کشور است

مدیرعامل شرکت نوسازی عباس‌آباد در ابتدای این مراسم ضمن تقدیر از عوامل فیلم «هناس» و تبریک ایام شعبانیه با تاکید بر اینکه شهرداری تهران احترام به شهدا و خانواده‌های آنان را تکلیف خود می‌داند، گفت: شهرداری تهران خود را موظف می‌داند تا با اقداماتی از این دست به احترام و تکریم شهدا از جمله شهدای هسته‌ای بپردازد و منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد نیز عضو کوچکی است که تلاش می‌کند قدمی هر چند اندک در این زمینه بردارد.

سید محمدحسین حجازی با اشاره به تحمل سختی‌های بسیار از سوی خانواده شهدا پس از شهادت افزود: همسر و فرزند شهید رضایی‌نژاد شرایط سختی را تحمل کردند و می‌کنند که پذیرفتن و درک آن قطعاً سخت است. از این رو باید عذرخواهی کنیم که در چنین شرایطی کار چندانی برای آنها نکرده‌ایم. مجموعه عباس‌آباد به نمایندگی از شهرداری تهران و همچنین شورای شهر تهران تلاش کرده است تا بتواند بخشی از این کاستی‌ها را جبران کند.

وی در ادامه گفت: از کارگردان و تهیه کننده و بازیگران نیز باید تشکر کنیم که چنین فیلم ارزشمندی را ساختند. امیدواریم این حرکت همچنان ادامه داشته باشد؛ چون هنوز مسیر طولانی در پیش داریم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در بخشی از صحبت‌های خود در آئین تقدیر از سازندگان فیلم «هناس» و خانواده شهید رضایی‌نژاد گفت: همه ما باید بدانیم برای این انقلاب چه جان‌های گرامی که فدا شد و چه خون‌های گرمی که به زمین ریخته شد. همه باید بدانیم چه مسئولیتی داریم و دعا کنیم در قیامت شرمنده شهدا نباشیم.

محمدرضا شفاه، تهیه‌کننده فیلم سینمایی «هناس» نیز با بیان اینکه ساخت فیلم از شهدا از جمله شهدای هسته‌ای حداقل وظیفه سینماگران است گفت: آنچه در «هناس» انجام شد برای ما سینماگران وظیفه است و حداقل کاری است که می‌شود برای خانواده عزیز شهدا به خصوص خانواده شهدای هسته‌ای انجام داد و از خدا می‌خواهم این قدم کوچک را بپذیرد.

وی ادامه داد: لطف و عنایت مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد نیز قابل تقدیر است و امیدوارم این نگاه فرهنگی در عرصه‌های دیگر نیز وجود داشته باشد.

شهره پیرانی، همسر شهید داریوش رضایی نژاد نیز در سخنرانی خود به این نکته اشاره داشت که طی ۱۰ سال گذشته پیشنهادهای بسیاری به او برای ساخت فیلم و مستند شده است تا اینکه سال گذشته به این نتیجه می‌رسد با گروه محمدرضا شفاه و حسین دارابی می‌تواند پیامی که می‌خواهد را منتقل کند و گفت: وقتی این گروه به من پیشنهاد ساخت فیلم دادند به نظرم آمد این گروه می‌توانند آن پیامی که باید به مردم منتقل شود را منتقل کند.

بنیه نظامی و اقتصادی از مهم ترین ابزارهای قوه دیپلماسی کشور است

به باور پیرانی این فیلم خودش را بین مردم پیدا خواهد کرد؛ چون می‌خواهد زندگی انسان‌های معمولی که در خدمت وطن‌شان هستند را روایت کند و در ادامه گفت: بسیاری در زمان جشنواره پیشنهاد اکران مجدد آن را به ما دادند؛ اما بعد از اعلام جوایز، مورد بی‌مهری قرار گرفت. اما آقای حجازی قبل از جشنواره این قرار را با ما گذاشتند و بعد از جشنواره هم پیگیر بودند و از این بابت بسیار سپاس‌گزار هستم.

به گفته همسر شهید رضایی‌نژاد از دریچه فرهنگ می‌توان عشق به وطن و مفهوم هویت را به نسل آینده منتقل کرد و امیدوارم چنین ساخته‌هایی بتواند این مفاهیم را به درستی منتقل کند.

در پایان مراسم نیز از عوامل فیلم از جمله کارگردان، تهیه کننده، نویسندگان و بازیگران در کنار خانواده شهید رضایی‌نژاد تقدیر به عمل آمد.