دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در بازدید از غرفه اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی و مدیریت اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور در نمایشگاه ایران ژئو ۱۴۰۰ بهره گیری از فناوری های نوین را یک الزام در توسعه صنعت حمل و نقل کشور بر شمرد و افزود : حرکت به سوی بومی سازی فناوری های نوین و سطح بالا (های تک ) یکی از ضرورت های توسعه کشور است که در همین راستا باید از آن در جهت توسعه حمل و نقل کشور نیز بهره گرفته شود.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور همچنین سردار سرتیپ فرحی جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جریان بازدید از غرفه اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور در نمایشگاه ایران ژئو تصریح کرد که خودباوری و بومی سازی فناوری های نوین باید سرلوحه توسعه کشور قرار گیرد.

سردار سید مهدی فرحی افزود حرکت به سوی فناوری های نوین با حفظ ملاحظات امنیتی و رعایت ضوابط پدافند غیر عامل یکی از ضرورت های توسعه کشور است که در همین راستا باید از آن در جهت توسعه حمل و نقل کشور نیز بهره گرفته شود.

عبداله متولی مدیر عامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور در تشریح عملکرد اقدامات این اتحادیه به اهمیت مبانی پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه حمل و نقل درون شهری اشاره داشت و افزود: تلاش می‌کنیم از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در حوزه حمل و نقل درون شهری بهره بگیریم.

وی اضافه کرد: در شهرهای با جمعیت زیر ۱۰۰ هزار نفر که تحت پوشش اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور هستند کمتر شاهد فعالیت شرکت‌های دانش بنیان هستیم و فعالیت این شرکت‌ها بیشتر معطوف به کلانشهرهاست. این در شرایطی است که از یک هزار و ۳۷۰ شهر، یک هزار و ۲۸۵ شهر جمعیت زیر ۱۰۰ هزار نفر دارند به این ترتیب ۹۳ درصد شهرهای کشور شامل این شهرها می‌شود.

متولی ادامه داد: لذا می‌توان از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در حوزه حمل و نقل و به ویژه تحقق توسعه حمل و نقل هوشمند شهری بهره گرفت لذا این اتحادیه هدف‌گذاری کلان خود را برای تحقق این مهم پی‌ریزی کرده تا شهرهای کم‌برخوردار اما با پتانسیل بسیار بالا با هماهنگی دستگاه‌ها شاهد رقم خوردن اقدامات موثر در حوزه تحقق حمل و نقل هوشمند باشد.

مدیریت امور اجرایی معاینه فنی کشور ضمن ارائه گزارش فعالیت سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا ) افزود: به همت کارشناسان و متخصصین حوزه فن آوری اطلاعات در این اتحادیه، سامانه سیمفا به گستره جغرافیایی ایران با بیش از ۱۳۰۰مرکز معاینه فنی سبک ،سنگین وآزمایشگاه هیدرو استاتیک در حال خدمت رسانی برخط به مالکین خودروها میباشد که سالانه به صورت میانگین بیش از ۱۲میلیون خودرو را تحت آزمون های خود قرار داده و بیش از ۹۰درصد در رفع عیوب این خوروها درزمینه ایمنی و رفع آلایندگی آنها تاثیر گذار بوده است .

شایان ذکر است در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای اتحادیه سازمان های حمل ونقل همگانی کشور و سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران(سیمفا ) در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.

همچنین در این نمایشگاه که با شعار «مهندسی ایرانی بسوی فرداها» برپا شده، تجهیزات و خدمات فنی مهندسی گوناگونی مانند انوع سنجنده ها و دوربین های نقشه برداری، لیزرها، هواپیماها و پهپادهای فتوگرامتری، انواع سامانه های ردیاب، نرم افزارها و سخت افزارهای حوزه داده پردازی و تعیین موقعیت مکانی و سرویس های اطلاعاتی مکانی و صنایع و تجهیزات مرتبط ارائه و در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است.

این نمایشگاه با هدف ارتقای سطح فناوری و توسعه کسب و کارهای حوزه ژئوماتیک و ژئوانفورماتیک جمهوری اسلامی ایران هم در داخل کشور و هم در توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی با استفاده از هم افزایی و به کارگیری حداکثر ظرفیت قابل دسترسی بین بخشی برگزار شده است.